hucul
hucul
Tartalom
Menü
 
a hucul kisló
 
VadLóVilág
 
az_luvakrúl_általában
 
Cikkek
 
A lovak primitív jegyei

 

A lovak primitív jegyei

 

A lovak színének alakulását több génhelyen található több génváltozat, allél határozza mag. A legegyszerűbb esetben a ló minden szőrszála fekete. Ezt a színt az eumelanin nevű pigment okozza. Hogy mégsem ez a leggyakoribb szín az amiatt van, hogy ezt a tulajdonságot viszonylag sok gén génterméke tudja módosítani. Érthető talán, hogyha termelődik egy a fekete színtesteket bontó enzim egy másik génhelyen, akkor az a gén domináns lesz a fekete szín felett annak kifejeződésében.

Tehát alapesetben a ló minden szőrszála fekete lenne az eumelanin nevű színpigmenttől.

Az "agouti" vagyis A génhelyen található olyan gén, ami egy olyan fehérjét kódol, ami bontja ezt az eumelanint. Ha ez a bontás megtörténik, akkor már feomelanin lesz a létrejövő pigment neve, ami egy vöröses színű szőrszálat eredményez.

Az A génhelyen több típusú allél, génváltozat jelenlétét feltételezik, mivel több típusú pej szín létezik, ám ezek genetikai feltárása még nincs elég előrehaladott áfzisban, tehát csak efléltelezéseink vannak a pontos génváltozatokról.

Mégis elmondható, hogy ha rendelkezik ilyen domináns A allél valamely változatával, akkor a testén található fekete szőrszálak vörösesre színeződnek, míg a lábszárán található szőrszálak feketék maradnak. Fekete marad továbbá a sörény és a farok szőrzete.

Ha nem található ezen az A génhelyen olyan allél, ami a fekete szín bontását okozhatha a ló testének szőrszálaiban (kivéve a sörény, farok és a lábszár szőrszálai) akkor a ló fekete maradhat. Előfordulhat azonban, hogy a fekete szín kialakításáért felelős génhelyen (amit E-nek nevezünk =extension) nem található a fekete szín kialakulásáért felelős allél és így az egész testen beleértve a lábszárszőröket, a sörényt és a ló farkát vöröses színű szőrszálak fognak nőni.

A témánk szempontjából a többi  szín kialakításáért felelős gén nem fontos, csak egy, az úgynevezett D-génhely. Ezen a génhelyen termelődhet egy olyan fehérje, amely a testen található szőrszálakat (kivéve a lábszárat, a sörényt és a farokszőröket) világosíthatja. Ez mind a fekete, mind a vörös pigmentekre hat. Ezt a gént számos fajtában meg lehet találni, mint a huculban, konyikban, az izlandiban és több amerikai fajtában is. Ez a gén eredményezi a valódi fakó színeket.A gén amellett, hogy a színeket hígítja, úgynevezett primitív jegyeket is létrehoz. Ezekről a primitív jegyekről könnyen fel lehet ismerni a valódifakó lovakat.

 

A D gén tehát elsősorban a rövidszőrök színére hat (vagyis a test szőrszálaira). Ezekben a vörös és a fekete pigmenteket is bontja (bizonyos mértékben), így a fekete szőrköntösből szürke lesz, a barnából halványbarna vagy egész sárgás, a sárgából pedig kicsit világosabb sárga.

Mivel több színárnyalat is megfigyelhető a pejből és a feketéből hígított fakóknál is, így feltételezhető, hogy több gén is befojásolja ezt a folyamatot.

Az úgynevezett primitív jegyek úgy alakulnak ki, hogy az adott testrészen sötétebb folt keletkezik, mint a test egyéb részén. Ha pontosak legyünk pont hogy nem keletkezik! Ezeken a területeken ugyanis sem a fekete-vörös, sem a fekete-szürke pigment bomlás nem játszódik le. Másképp fogalmazva ezeken a területeken a szőrben nem bomlik le a fekete színtest, így itt fekete foltok maradnak a világosabb területek között.

Nézzünk egy lovat, amin megtalálható az összes primitív jegy! Ilyen ló a valóságban nem létezhet, hiszen a például a sötét foltok a lábakon megjelennek, akkor nem lehet zebrás a lába a lónak..., de nézzük a jegyeket egyenként.

 

 

 27921873

 

Szíjjalt hát:

 

Minden valódifakó lónak szíjjalt a háta.Ez az egyik legfonotsabb primitív bélyeg. Ez egy a gerinc mentén végighúzódó sötét sáv, ami a sörénytől a farokig tart. (többnyire csak a martól a farokig tart a „szíj”, néha azonban a sörényen és a farkon is végigfut a sötét csík, de az már másik jegy) Ha egy fakó ló nem szíjhátú, az nem valódifakó (az angol erre a „buckskin” kifejezést használja, amit a Cr higítógén gén hoz létre), hanem őzszínpej, ez a szín azonban nem található meg a hucul fajtában (mint ahogy számos írásban tévesen látható). Ennek ellenére nem minden szíjjalt hátó ló fakó, mert előfordul pej egyedeken is ez a jegy, ám az esetek többségében csak csikókorban figyelhető meg és felnőtt korukra ez a jegy is eltűnik. Az esetek egy részében pej vagy sárga lovaknál felnőttkorban is magtalálható a hátszíj, ekkor azonban nem fut végig a gerinc mentén, hanem fokozatosan elhalványulva tűnik el.

A hátszíj így utal a ló fakó színére, ám a fakó lovaknál általában több primitív bélyeg is megtalálható, így ha a következő jegyekkel találkozunk, akkor már biztos, hogy fakó lóval van dolgunk:

 

23123928

 

 

23123927

 

 

23123926

 

 

Zebroid csíkoltság:

 

A másik, meglehetősen gyakori primitív jegy a zebroid csíkoltság. Ezek a sötétebb sávokat a ló lábán, a zebrára emlékeztetnek,  innen van a név is. Többnyire a csánk és a térd körül fordul elő.

 

23124053

 

 

23124052

 

 

23124051

 

 

23124050

 

 

24905867

 

 

Vállkereszt:

 

Ha ilyen foltot vagy foltokat találunk a lovunk marja körül, az a vállkereszt. Ez is viszonylag gyakori jegy a fakó lovaknál.

 

23124171

 

 

 

27456680

 

 

27456708

 

Nyakfolt:

 

A fakók néhány egyedénél a többi szőrnél sötétebb folt lehet a nyakon, vagy a nyak oldalán. Néhányuknak sávok, vagy csíkok is lehetnek a nyakukon. (a magyar nyelv ezt sem tekinti külön jegynek).

 

23124170

 

 

23124111

 

 

27395801

 

 

24022489

 

29054843

 

Csíkok a fülön és a fülvégen:

 

A lába és a marja mellett még a ló füle is lehet csíkos. Itt néha az  egész fül sötét, és csak a szegélye  világos, máskor a csúcsa sötét csak. (a magyar nyelv ezt nem tekinti külön jegynek).

 

27395791

 

 

27395790

 

 

27413779

 

"Szálkás, sorjás" hátszíj:

 

Előfordulhat, hogy a hátszíj is zebrás, azaz nem egyenes hátszíjja, hanem kétoldalra csíkok futnak le arról. Ezek hossza és szélessége változatos lehet.

 

23123927

(bár ennél még sokkal kifejezettebb szálkák-sorják is vannak)

 

 

Homlokcsíkok(=zebroid csíknyomok a homlokon)(=Cobwebbing):

 

Még a fakó ló feje is lehet zebrás. Ezek a foltok a ló homlokán figyelhetők meg, és egy pókhálóhoz hasonlítanak (ezért néha csirkelábnak is nevezik az angolok), és keskenyebb csíkokból állnak, mint az állat lábán, vagy a marján. (ma már, ritka jegy, nehéz ilyet lencsevégre kapni)

 

(a kép a http://www.duncentralstation.com/DunMarkings.html oldalról van) 

 

28418782

 

Maszk:

 

A fakó lovak többnyire maszkosak, vagyis a fejük sötétebb a testük többi részénél. A sötét maszk nagysága nagyon változó, néha csak egy kis folt a fejen, néha az egész fej fekete.

23124780

 

27413546

  

 

„Sávos sörény”:


A sávos sörény az a jegy, ami a fjord lovak mindegyikénél megfigyelhető. Ennél a jegynél a ló sörényének közepe sötétebb, mint a széle. Az ok az, hogy a szíjjalt hátúságot kiváltó enzim a gerinc egész hosszában kifejti hatását, ezáltal a sörény és a farok középső szőrszálait is feketére festi.

 

23124172

 

 

24020701

 

 

Mottling: (márványos-pettyes):

A „mottling” az a jegy, amit nem nagyon tudtam lefordítani az angol szövegekből. Tükörfordításban másványos-pettyest jelent, és egy olyan jegyet takar, amit leginkább a tűzöttséghez tudnék hasonlítani, csakhogy itt nem fehérrel, hanem feketével kevert a ló színe. Ezek a kevert foltok a ló törzsén és lábtövein figyelehetőek meg, és kis sötét pettyekre vagy kis babszemekre emlékeztetnek. Ez a jegy nem is olyan ritka, mint gondolnánk..

 

23124110

 

 

23124109

 

 

24022490

 

 

Sötét foltok:

 

Ha fakó lovunk lába nem fekete (ami akkor lehetséges, hogyha a D gén mellett Cr génnel is rendelkezik lovunk, és így mosott sörényű valódifakó lesz, megjegyzem ez nálunk igen ritka), lehetnek rajta sötétebb foltok. Ilyenkor főleg a csűdszőrök, a térdek és a lábközépszár elülső oldala lesz pigmentált.

 

24617377

 

Jelző farok (?):

 

Az utolsó jegy az úgynevezett „jelző farok”. A farokrépa tövénél lehetnek merev rövid, fehér szőrszálak, amiket így hívunk

 

23124781

 

 

A kifejezések egy részét én magyarítottam, ha valaki tud egy már elfogadott fordítást, vagy tud egy jó kifejezést ezekre a jegyekre, kérem jelezze nekem!

A képeket én készítettem, Ousor Masniról, Goral Aranyosról, Ousor Mukiról, Jolánról és Ousor Manciról illetve a Regietowi Hucul ménes néhány tagjáról.

 

 

írta: Varga Réka

VÉGE

 

23124779

 

 
számláló
Indulás: 2006-03-01
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Huculoldal
 
Szigetcsépi huculok
 
Püspökladányihuculok
 
Szárítópusztai hucul
 
Fóti hucul
 
Cserépváraljai hucul
 
Szegedi huculok
 
Krakkói_magyar_huculok
 
Miskolci huculok
 
Apaji huculok
 
Egri huculok
 
Balatoni huculok
 
Tiszteletbeli huculok
 
Sajóházai huculok
 
Mendei hucul
 
Pilisszántói hucul
 
Szerencsi huculok
 
Miszlai huculok
 
Rakamazi huculok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!