A lovak primitv jegyei
A lovak sznnek alakulst tbb gnhelyen tallhat tbb gnvltozat, alll hatrozza mag. A legegyszerbb esetben a l minden szrszla fekete. Ezt a sznt az eumelanin nev pigment okozza. Hogy mgsem ez a leggyakoribb szn az amiatt van, hogy ezt a tulajdonsgot viszonylag sok gn gntermke tudja mdostani. rthet taln, hogyha termeldik egy a fekete szntesteket bont enzim egy msik gnhelyen, akkor az a gn dominns lesz a fekete szn felett annak kifejezdsben.
Teht alapesetben a l minden szrszla fekete lenne az eumelanin nev sznpigmenttl.
Az "agouti" vagyis A gnhelyen tallhat olyan gn, ami egy olyan fehrjt kdol, ami bontja ezt az eumelanint. Ha ez a bonts megtrtnik, akkor mr feomelanin lesz a ltrejv pigment neve, ami egy vrses szn szrszlat eredmnyez.
Az A gnhelyen tbb tpus alll, gnvltozat jelenltt felttelezik, mivel tbb tpus pej szn ltezik, m ezek genetikai feltrsa mg nincs elg elrehaladott fzisban, teht csak eflltelezseink vannak a pontos gnvltozatokrl.
Mgis elmondhat, hogy ha rendelkezik ilyen dominns A alll valamely vltozatval, akkor a testn tallhat fekete szrszlak vrsesre sznezdnek, mg a lbszrn tallhat szrszlak feketk maradnak. Fekete marad tovbb a srny s a farok szrzete.
Ha nem tallhat ezen az A gnhelyen olyan alll, ami a fekete szn bontst okozhatha a l testnek szrszlaiban (kivve a srny, farok s a lbszr szrszlai) akkor a l fekete maradhat. Elfordulhat azonban, hogy a fekete szn kialaktsrt felels gnhelyen (amit E-nek neveznk =extension) nem tallhat a fekete szn kialakulsrt felels alll s gy az egsz testen belertve a lbszrszrket, a srnyt s a l farkt vrses szn szrszlak fognak nni.
A tmnk szempontjbl a tbbi szn kialaktsrt felels gn nem fontos, csak egy, az gynevezett D-gnhely. Ezen a gnhelyen termeldhet egy olyan fehrje, amely a testen tallhat szrszlakat (kivve a lbszrat, a srnyt s a farokszrket) vilgosthatja. Ez mind a fekete, mind a vrs pigmentekre hat. Ezt a gnt szmos fajtban meg lehet tallni, mint a huculban, konyikban, az izlandiban s tbb amerikai fajtban is. Ez a gn eredmnyezi a valdi fak szneket.A gn amellett, hogy a szneket hgtja, gynevezett primitv jegyeket is ltrehoz. Ezekrl a primitv jegyekrl knnyen fel lehet ismerni a valdifak lovakat.
A D gn teht elssorban a rvidszrk sznre hat (vagyis a test szrszlaira). Ezekben a vrs s a fekete pigmenteket is bontja (bizonyos mrtkben), gy a fekete szrkntsbl szrke lesz, a barnbl halvnybarna vagy egsz srgs, a srgbl pedig kicsit vilgosabb srga.
Mivel tbb sznrnyalat is megfigyelhet a pejbl s a feketbl hgtott fakknl is, gy felttelezhet, hogy tbb gn is befojsolja ezt a folyamatot.
Az gynevezett primitv jegyek gy alakulnak ki, hogy az adott testrszen sttebb folt keletkezik, mint a test egyb rszn. Ha pontosak legynk pont hogy nem keletkezik! Ezeken a terleteken ugyanis sem a fekete-vrs, sem a fekete-szrke pigment bomls nem jtszdik le. Mskpp fogalmazva ezeken a terleteken a szrben nem bomlik le a fekete szntest, gy itt fekete foltok maradnak a vilgosabb terletek kztt.
Nzznk egy lovat, amin megtallhat az sszes primitv jegy! Ilyen l a valsgban nem ltezhet, hiszen a pldul a stt foltok a lbakon megjelennek, akkor nem lehet zebrs a lba a lnak..., de nzzk a jegyeket egyenknt.


Szjjalt ht:
Minden valdifak lnak szjjalt a hta.Ez az egyik legfonotsabb primitv blyeg. Ez egy a gerinc mentn vgighzd stt sv, ami a srnytl a farokig tart. (tbbnyire csak a martl a farokig tart a „szj”, nha azonban a srnyen s a farkon is vgigfut a stt csk, de az mr msik jegy) Ha egy fak l nem szjht, az nem valdifak (az angol erre a „buckskin” kifejezst hasznlja, amit a Cr higtgn gn hoz ltre), hanem zsznpej, ez a szn azonban nem tallhat meg a hucul fajtban (mint ahogy szmos rsban tvesen lthat). Ennek ellenre nem minden szjjalt ht l fak, mert elfordul pej egyedeken is ez a jegy, m az esetek tbbsgben csak csikkorban figyelhet meg s felntt korukra ez a jegy is eltnik. Az esetek egy rszben pej vagy srga lovaknl felnttkorban is magtallhat a htszj, ekkor azonban nem fut vgig a gerinc mentn, hanem fokozatosan elhalvnyulva tnik el.
A htszj gy utal a l fak sznre, m a fak lovaknl ltalban tbb primitv blyeg is megtallhat, gy ha a kvetkez jegyekkel tallkozunk, akkor mr biztos, hogy fak lval van dolgunk:



Zebroid cskoltsg:
A msik, meglehetsen gyakori primitv jegy a zebroid cskoltsg. Ezek a sttebb svokat a l lbn, a zebrra emlkeztetnek, innen van a nv is. Tbbnyire a csnk s a trd krl fordul el.





Vllkereszt:
Ha ilyen foltot vagy foltokat tallunk a lovunk marja krl, az a vllkereszt. Ez is viszonylag gyakori jegy a fak lovaknl.



Nyakfolt:
A fakk nhny egyednl a tbbi szrnl sttebb folt lehet a nyakon, vagy a nyak oldaln. Nhnyuknak svok, vagy cskok is lehetnek a nyakukon. (a magyar nyelv ezt sem tekinti kln jegynek).





Cskok a fln s a flvgen:
A lba s a marja mellett mg a l fle is lehet cskos. Itt nha az egsz fl stt, s csak a szeglye vilgos, mskor a cscsa stt csak. (a magyar nyelv ezt nem tekinti kln jegynek).



"Szlks, sorjs" htszj:
Elfordulhat, hogy a htszj is zebrs, azaz nem egyenes htszjja, hanem ktoldalra cskok futnak le arrl. Ezek hossza s szlessge vltozatos lehet.

(br ennl mg sokkal kifejezettebb szlkk-sorjk is vannak)
Homlokcskok(=zebroid csknyomok a homlokon)(=Cobwebbing):
Mg a fak l feje is lehet zebrs. Ezek a foltok a l homlokn figyelhetk meg, s egy pkhlhoz hasonltanak (ezrt nha csirkelbnak is nevezik az angolok), s keskenyebb cskokbl llnak, mint az llat lbn, vagy a marjn. (ma mr, ritka jegy, nehz ilyet lencsevgre kapni)

(a kp a http://www.duncentralstation.com/DunMarkings.html oldalrl van)

Maszk:
A fak lovak tbbnyire maszkosak, vagyis a fejk sttebb a testk tbbi rsznl. A stt maszk nagysga nagyon vltoz, nha csak egy kis folt a fejen, nha az egsz fej fekete.


„Svos srny”:
A svos srny az a jegy, ami a fjord lovak mindegyiknl megfigyelhet. Ennl a jegynl a l srnynek kzepe sttebb, mint a szle. Az ok az, hogy a szjjalt htsgot kivlt enzim a gerinc egsz hosszban kifejti hatst, ezltal a srny s a farok kzps szrszlait is feketre festi.


Mottling: (mrvnyos-pettyes):
A „mottling” az a jegy, amit nem nagyon tudtam lefordtani az angol szvegekbl. Tkrfordtsban msvnyos-pettyest jelent, s egy olyan jegyet takar, amit leginkbb a tzttsghez tudnk hasonltani, csakhogy itt nem fehrrel, hanem feketvel kevert a l szne. Ezek a kevert foltok a l trzsn s lbtvein figyelehetek meg, s kis stt pettyekre vagy kis babszemekre emlkeztetnek. Ez a jegy nem is olyan ritka, mint gondolnnk..



Stt foltok:
Ha fak lovunk lba nem fekete (ami akkor lehetsges, hogyha a D gn mellett Cr gnnel is rendelkezik lovunk, s gy mosott srny valdifak lesz, megjegyzem ez nlunk igen ritka), lehetnek rajta sttebb foltok. Ilyenkor fleg a csdszrk, a trdek s a lbkzpszr ells oldala lesz pigmentlt.

Jelz farok (?):
Az utols jegy az gynevezett „jelz farok”. A farokrpa tvnl lehetnek merev rvid, fehr szrszlak, amiket gy hvunk

A kifejezsek egy rszt n magyartottam, ha valaki tud egy mr elfogadott fordtst, vagy tud egy j kifejezst ezekre a jegyekre, krem jelezze nekem!
A kpeket n ksztettem, Ousor Masnirl, Goral Aranyosrl, Ousor Mukirl, Jolnrl s Ousor Mancirl illetve a Regietowi Hucul mnes nhny tagjrl.
rta: Varga Rka
VGE

|