Rszletek Kun Pter: Szelek Szrnyn c. mvbl
A fehr sznnek kt fajtja ltezik. A selyemfehr, vagy msik nevn keselyfehr, a tnyleges fehr l szletstl fogva fehr szn. Brben nincs festkanyag, a pati viaszsrgk, az ajkai hssznek. jabban ezt albnnak is nevezik. Az ezstfehr a korral alakul ki, , gy lnyegben teljesen megszlt szrke lrl beszlnk. Ebben az esetben, a brben van festkanyag, ezrt az ajkak palaszrkk, csakgy, mint a patk. A kazak lszn elnevezsekhez hasonlan, a magyar psztorok is gyakran hasznltk egy-egy szn vilgosabb vltozatnak kifejezshez (lsd. fejrpej= vilgospej, fejrszrke= vilgos szrke, fejrkk= vilgoskk)
A feketnek is kt alapvet vltozata van. A valdi fekete, mely az lnken fnyl hollfekete, a tompafny s almzott koromfekete, valamint a hossz, tli fnytelen brsonyfekete. A bogrfekete szurokfekete sznt jell. Nyrifeketnek nevezzk azt a sznt, melynek jellemzje, hogy tlen- a festkanyag megfogyatkozsa kvetkeztben – a szrk enyhn barnsvrs rnyalatak. Nyron- a fokozottabb pigment-termels miatt- a sima rvid szrk fnyl feketnek ltszanak. A szzadeltti magyar nyelvben mg lt a feketnek, mint a stt rnyalatot kifejez jelznek a hasznlata (v.. feketebarna= sttbarna)
A pej lovak brben van festkanyag, a patk palaszrkk, a hosszszrk s a lbvgek feketk. Ismernk vilgos- arany-, piros-, meggy-, szattyn-, mogyor-, gesztenye-, sttpejt. Ez utbbinl a fedszrk csaknem feketk, de a haskorcnl, az ajkaknl, valamint a combok bels oldaln srgs, barnsvrs rnyalatak a szrszlak. A vilgospej msik, ma mr nem hasznlt, rgies elnevezse a fehrpej. Taln ugyanerre a sznre mondtk az ismeretlen jelents hpej megnevezst is. A pirospej vagy egyszeren csak piros szn l vilgos, pirosas rnyalat fedszrkkel rendelkez lovat jell. Ezt a sznt fejezi ki a tzespej elnevezs is. A tzespej, vagy piros sznre hasznltk a dejk elnevezst. Az lnk piros lovat tuli pirosnak neveztk. A pirospej sttebb rnyalata a meggypej vagy cseresznyepej meghatrozs. A mogyorpej, a mogyor pirul hjra emlkeztet sznt jelli. A vilgosabb barna fedszrkkel br, a szattynbrre emlkeztet lovat szattynpejnek mondtk. A pej s a fak (fakbarna, sttfak) kzti tmenetet fakpejnek hvtk. A vilgosabb rnyalat hasi fedszrkkel rendelkez pej lovat fecskehasnak, vagy- sttebb srgs has esetn szattynhasnak neveztk. Azt, hogy a kkpej milyen sznt jell, nehz megllaptani. Esetleg sttpejt jellhetett. A pej msik elnevezse a barna volt. Fleg a Hortobgy s a Kiskunsg vidkrl vannak adataink a barna elnevezsre. rtelemszeren a sttbarna sttpejt, a vilgosbarna a vilgospejt jelenti.
Zldlb pej, melyet neveztek vrslbnak, vagy rkalbnak, abban klnbzik a tbbitl, hogy a lbvgek (szr, csd) nem feketk, hanem vrsesbarnk. Herman Ott gyjtsben a zld lovat (melynek szne a zldlbval azonos) a fakhoz soroltk.
A srga szn lovak brben van festkanyag, ezrt pati palaszrkk. ebben az esetben a hosszszrk sohasem feketk. A fedszrk a vilgossrgtl a feketebarnasznezetig egyarnt elfrdulnak. rnyalatai: a vilgossrga (vilgos fedszr, srgsfehr hosszszr); az aranysrga (aranysrgba jtsz pirossrga fedszr, sttebb hosszszr); a vrssrga (vilgos barnapiros , az arannyal kevert rz sznre elkeztet fed-, s hosszszr); a sttsrga (stt barnavsr fed- s hosszszr); az agyagsrga vagy ms nven szennyessrga (agyagra emlkeztet szrkssrga fed- s hosszszr); a mjsrga (mjbarna rvidszrkkel, stt- gyakran fehr, vagy feketsbarna hosszszr); a bronzsrga (ers fny barnavrs fedszr, feketsbarna hosszszr). A srgnak hrom olyan rnyalata is van, melyet az avatatlan szemll nem is tartana srgnak. Az izzadtsrga szn lnka fnyes, kvbarna fedszrei vannak, melyhez vilgos hosszszrk tartoznak. A vilgos, tejflszn hosszszrkkel rendelkez srgt ftyolsrgnak, vagy kenderfark srgnak nevezzk. A szgsrga, ms nven sznsrga szn l fed- s hosszzsrei feketsbarnk, majdnem feketk. A fekettl sokszor csak abban klnbzik, hogy hosszszreinek vge vrses rnyalat. Ezt igazn napfnyes idben lthatjuk, ezrt sokan a feketvel keverik ssze. Az zelt srga olyan srga szn, mely feltnen vilgos, szrksfehr lbvg lovat jell. A koromsrga stt srga fedszrkkel s feketvel futtatott lbvgekkel rendelkezik. A vilgossrga s a fak kzti tmenetet srgafaknak mondjk.
A deres, ms nven drszr l feje s lbvgei egysznek, olykor enyhn tzdeltek, de mindenkppen sttebb rnyalatak, mint a test ms rszein tallhat fedszrk. Pejderesrl, feketederesrl, srgaderesrl, vrsderesrl (vasderes), rozsdsderesrl (srgsvrs fedszr) akkor beszlnk, ha a trzsn a sznes s fehr szrk egyenl arnyban vannak jelen. Rgebben deres pejnek, deres feketnek, stb. is mondtk. A vrcse (pej~, srga~, fekete~, kk~) az, amikor a sznes szrkkel szemben a fehr szrk az uralkodk. A szzadeln a jelzt tettk a fszn el: vrcsekk, vrcsepej, stb. A feketederest vagy a feketevrcst ms nven szerecsenfejnek mondjuk. Ekkor a fej majdnem fekete, egsz pontosan tztt, mg a tbbi fedszr deres szn. Az almsderes szn kerekded alak, sttszrke rnykolssal br deres lovakat jell.
A fak szn jellemzje, hogy a fedszrk a tejflsrgtl a sttszrkig, illetve a barnig minden sznrnyalatban megtallhatak. Kt fajtja van, akrcsak a fehr lnl. Ezt a magyar nyelv eredetileg mosottsrny faknak, vagy kendersrny faknak mondta. Az izabellafak elnevezs jszer s vlemnyem szerint felesleges, mert az eredeti elnevezst szortotta httrbe. A mosottsrny is kt csoportra oszlik: az egyik csoportba tartoz lovak bre pigmentlt, pati palaszrkk. Ennek sznrnyalatai a kvetkezk: zsufafak (vilgossrga fedszr, sttszrke hosszszr), gerlefak (fnyes, srgsszrke fed- s hosszszr), rozsdafak (srgsvrs fedszr, szrke hosszszr). A zsufafakbl a zsufa nmet eredet s egyfajta tejes tel neve.
A msik csoportnl, a brbl hinyzik a festkanyag, a patk itt viaszsrgk, a hosszszrk fehrek, tejflsrgk, teht mosott srnyek. Az egszen vilgos rnyalat fedszrkkel s majdnem fehr hosszszrkkel rendelkez lovat ftyolfaknak neveztk.
A valdi faknl a hosszszrk, a lbvgek feketk, amihez szjjalt ht prosul. A valdifak szn rgi, sszefoglal neve a tajtk- vagy varjfak. rnyalataiknt a kvetkezket tartjuk szmon: ezstfak (ezstfny, szennyes srgsfehr fedszr), szarvasfak (stt vrs, rtes rnyalat fak), zsemlyefak (vrsesfak, halvnypiros fedszr), mogyorfak (barnssrga-fak fedszr), egrfak, ms nven egrszrfak (szrks srgsbarna- mezei egr szn- fedszr), kznsges fak (barnsszrke fedszr), Srgba hajl a srgafak, fehres, enyhn tztt a hamvasfak. A sttfakt fakbarnnak is mondtk. A farkasfaknak nevezett szn a farkas bundjra emlkeztet. A zld l, ms nven a zldlb pej hatreset, s nmely vidken a fak szn egyik vltozatnak tartottk.
|