hucul
hucul
Tartalom
Men
 
a hucul kisl
 
VadLVilg
 
az_luvakrl_ltalban
 
Cikkek
 
Hucul lovak az Aggteleki Nemzeti Park terletn, nvnytanos szemmel

Hucul lovak az Aggteleki Nemzeti Park terletn 

 

 

A terlet rvid trtnete

 

 

Haznk nemzeti parkjai kzl ez az els, amelyet hang­slyozottan a fldtani termszeti rtkek, a felszni formk s a felszn alatt hzd barlangok megvsra hoztak ltre 1985-ben. A nemzeti park szak-Magyarorszg karsztvidkn - a hajdani Gmr – Tornai- karszt rszeknt - a Saj- s a Hernd foly kztt, mintegy 20 000 hektr (egsz pontosan 201,7 km²) terleten helyezkedik el, Borsod-Abaj-Zempln megyben.

A trsget nagyrszt a fldtrtneti kzpkor trisz idszakban, mint­egy 230 milli vvel ezeltt kpzdtt kzetek ptik fel, melyek tulajdonsgai szabtk meg a tj arculatt, s bennk alakultak ki a trsg vilghr barlangjai s egyb karsztjelensgei. Ilyen alakzatok, kzet egyttesek, valamint fldtani alapszelvnyknt szolgl feltrsaik Magyarorszgon csak itt fordulnak el. Az Aggteleki karsztvidk mai formja elssorban a mszk alapkzet lepusztulsval kapcsolatos folyamatok s a karsztjelensgek eredmnye. E viszonylag kis terleten a jgkorszaktl mindmig tart, mrskelt vi karsztfejlds szinte valamennyi megjelensi formjt megfigyelhetjk.

1935. vi erdtrvny ltal megindult hazai hivatalos termszetvdelem mkdse sorn 1940-ben s 1951-ben a Baradla-, 1953-ban a Bke-, 1956-ban Szabadsg-, 1958-ban a Vass Imre-barlang felsznt termszetvdelmi terlett nyilvntottk.

1962. vben minden barlang termszetvdelmi oltalom al kerlt (1961. vi 18. szm termszetvdelmrl szl trvnyerej rendelet alapjn).

Ezt kveten szmos prblkozs s javaslat trtnt a terlet vdelmi sttusznak mdostsra (nemzeti park kialaktsa).

1978-ban -egyeztet trgyalsok eredmnyekppen- az Orszgos Krnyezet s Termszetvdelmi Hivatal elnke  8/1978 OKTH szm hatrozatval ltrehozta az  Aggteleki Tjvdelmi Krzetet, amely a Bkki Nemzeti Park szervezetn bell mkdtt.

Az jonnan ltrehozott Aggteleki Tjvdelmi Krzet 1979-tl az UNESCO MAB (Ember s Bioszfra) programjban bioszfra rezervtumm nyilvntotta, s kt magterletet jelltek ki a Haragistya, valamint a Nagyoldal trsgben.

1983-ban az Esztramos-hegy egyes terletei is termszetvdelmi oltalmat kaptak, s a Tjvdelmi Krzethez kerltek.

1985. janur 1.-n alakult meg az AGGTELEKI NEMZETI PARK amelyet az OKTH elnke 7./1984. (XII.25.) rendeletvel hozott ltre az Aggteleki Tjvdelmi Krzet helyn. Szkhelye a Baradla-barlang fogadterben tallhat  Turistaszll pletben volt.  Ksbb a  termszetvdelmi jogszablyok vltozsval a az Aggteleki Nemzeti Park I. fok termszetvdelmi hatsgi jogkrt kapott, amit a hozzrendelt illetkessgi terleten lt el. A park jelenlegi illetkessgi terlete a Saj, a Hernd s az orszghatr ltal kzrezrt terlet. 2005. janur 1.-tl vrhatan a hatsgi feladatok egy jonnan ltrehozand termszetvdelmi hatsghoz kerlnek t.

 

 

A tma

 

 
Annak ellenre, hogy az aggteleki barlangok lvilga nagyon klnleges, s tbb, itt felfedezett faj a vilgon is nagy jdonsgnak szmtott, s mgsem errl szertnk rni. Egy olyan tmrl szeretnk rni, ami taln nem vilgszenzci, de taln jobban meghatrozza az ottlk mindennapjait (termszetesen a tuizmusbl lk kivtelvel). s ez a felszn mvelse.

Az ltalam figyelemmel ksrt krnyk a Jsvaf, Gergs-lpa, Lfej-vlgy, Tohonya-vlgy, Kossuth-barlang felszne. Itt a terletet hucul lovakkal legeltetik a parlaggyepek fenntartsnak rdekben. Hogy hogyan is alakult ki ez a terlet?

 

 

A terlet kialakulsnak trtnete

 

 

A teleplsekhez kzelebb es terletekenen, ahol manapsg a hucul lovak is legelsznek, a teleplsek laki nagy kiterjeds kaszlkat hoztak ltre, amivel fleg a helyi llatllomnyt tartottk fenn. A hegyi embereknek nagyon fontos volt, hogy szarvasmarht s lovat tartsanak, a szarvasmarht nem annyira a hsa, mint inkbb a teje miatt, a lovat pedig igavon ereje miatt, hiszen nelltak voltak. Szinte minden tisztsnak megvolt a maga ura, nem nagyon volt gazdtlan (s egyben gondozatlan) gyep. 

A hatvanas vek vgig ezek a kaszlk nagyon fontosak voltak az ottlk szmra, m mikor a borsodi iparvidk elkezdett kifejldni, az itt l munkart is szvesen foglalkoztatta. gy elindult az ittlk munkaerejnek elszvsa, minek kvetkeztben felhagytk az addig rendszeresen mvelt (vagyis kaszlt) legelket. A hegy tloldalrl azonban mg sokig tjrtak az emberek lekaszlni a kaszlkat, nha mg meg is mtrgyztk azokat a jobb terms miatt (jelzik ezt a mg ma is megtallhat bogncsos-csalnos gyomfoltok az emltett terleteken.)

Elg pontos kpnk van arrl, hogy hogyan festett e tj 30-40 vvel ezeltt. Erre a lgifotkbl, fnykpekbl, kataszteri trkpekbl tudunk kvetkeztetni. Azt is megtudhatjuk ezekbl a dokumentumokbl, hogy hol milyen mvels folyt. A skabb terleteken, klnsen ott, ahol vastagabb volt a termrteg, szinte mindenhol megmveltk a terletet, a gyengbb rszeken pedig legeltetst, kaszlst vgeztek. A vlgyek lejts oldalait s sok helyen a vlgytalpi rszeket is mveltk. Ez a klnbsg mg ma is megfigyelhet. A htakon ltalban parlagfld-szukcesszival ltrejtt, msodlagos gyepek vannak. A lejts terletek gyepei viszont tbbnyire j llapot, fajgazdag, gynevezett fl-termszetes llomnyok, amelyek florisztikailag gazdagabbak, mint a parlagok idkzben szintn „bellt” s elg vltozatos gyepei.

A hagyomnyos kisparcells mvels extenzv, gyakorlatilag vegyszermentes volt. Domborzati s talajtani okok miatt nem is jelenthette a terlet teljes ignybevtelt, hiszen a tbrk ls a seklyebb termrteg, kves helyek a mvelsbl kimaradtak. Ezek fajgazdag forrsaiv vltak a ksbbi regenerldsnak. A gabonafldek, a takarmny-nvnyek tbli kedvez tpllkozsi lehetsget nyjtottak rgnek, pockoknak s nyilvn a velk tpllkoz ragadoz madaraknak is. Rszben a mezgazdasgi tblkon rszben a hozzjuk tartoz sznes, fajgazdag gyomnvnyzetben tallta meg letlehetsgeit tbb olyan pontuszi-pannon elterjeds rovarfaj, amely az Alfld fell, a Bdva vlgyn felhatolva itt rte el terjedsnek szaki hatrt, pldul a farkos lombszcske (Tettigonia caudata). Ezen fajok tbbsge mra mr eltnt Jsvaf krnykrl, a farkos lombszcskbl is csak hrmond maradt ott, ahol mg kisparcells mvels folyik.

A mvels felhagysa utn a parlagfldek szukcesszijt mintegy msfl vtizede nyomon tudjuk kvetni.

A szntk helyn elszr „hagyomnyos” vetsi gyomokbl (Agrostemma githago, Centaurea cyanus, Consolida regalis, Adonis aestivalis,Reseda lutea) s egyves fajokbl ll tipikus parlagtrsuls (consolido-Sachyetum annuae) alakult ki, amely azoban 2-3 v leforgsa alatt meg is sznt. A kvetkez stdium rdgbocskoros-muharos parlaggyep volt (Caucalidi lappuae-Setarietum), benne tmeges a Bifora radians, az Erigeron acris s a Lactuca saligna. Ez a trsuls 4-5 v mlva tadta helyt egy msik letkzssgnek, s fajai mra szinte eltntek a vegetcibl. Magvaik tovbbra is a talaj magbankjban vannak, hiszen ha a talajt megbolygatja valami (ember vagy ppen egy vaddiszn konda), ezek a nvnyek lesznek az elsk, amik elszr kihajtanak.

Egy id utn elkezdtek a parlaggyepekben megjelenni az vel fvek s velk egytt szmos egyb nvnyfaj is megjelent a parlagon, gymint a Filipendula vulgaris a Dianthus pontederae a Polygala major s a magasra nv Centaurea fajok. Megjelentek tovbb a versengst kevsb tr fajok is, mint az Alyssum montanum ssp.brymii (benszltt alfaj) vagy a Pulsatilla grandis s a Nonea pulla, azonban inkbb csak ott, ahol a vaddiszntrs nyomn egy kis szabad hely tmadt. Nhol ezeket a gyepeket tmenetileg mg kaszltk is, ekkor sszettelk s szerkezetk a flszraz gyepekhez vlt hasonlv.

Ez sem tarthat azonban sokig, hiszen a szukcesszi ilyen kedvez viszonyok kztt nem a gyepekkel zrul, gy elretrtek a cserjk, elssorban a maradak ltal terjesztett magv cserjefajok (Prunus spp., Rosa spp., Crataegus spp.). 

 

 

A terlet hasznostsa, a szukcesszi elremenetelnek megakadlyozsnak lehetsgei

 

 

Jsvafn s krnykn pont ezt szerettk volna elkerlni. A szukcesszi tovbbhaladst tbbflekppen is meg lehet akadlyozni. Ennek egyik mdja a terlet idrl idre val megbolygatsa (felszntsa, trcszsa stb.). Ezzel valban elrjk a terlet zrdsnak megakadlyozst, azonban gy mindig a gyomok kerlnek elszr a terletre, hiszen a szukcesszi els lpse a gyomok megjelense (mint ahogy azt megfigyelhettk ezen a terleten is). Ennl jobb megolds, hogyha a terletet kaszljuk, gy fenntartva a gyeptrsulst. Ezt tettk vszzadokon keresztl a helyiek, termszetesen nem termszetvdelmi cllal, hanem az itt nyert sznbl tartottk el llataikat. Azonban a mr emltett okok miatt az emberek a 60-as vekben felhagytak a terlet kaszlsval s mr szarvasmarhikat sem legeltettk itt tbb. A terlet elkezdett becserjsedni, amit szerettek volna elkerlni. A valjban gazdtlan terletek gondozsa az nkormnyzat feladata lett volna, azonban az nem rendelkezett elg forrssal/apartussal eme feladat elltshoz, gy felajnlotta a Nemzeti Parknak a terletet (s gy a gondozst is).

A Nemzeti Park pedig a terlet legeltetst ltta a legblcsebb lpsnek. A termszetvdelmi kezelsknt alkalmazott legeltets sorn elterjedt mdszer az si jelleg, ellenll, gynevezett gnbank hzillatfajtk hasznlata. A legel llatok viselkedskolgiai sajtossgaikbl addan a legel egyes rszeit klnbzkppen legelik, ezrt a legel mozaikoss vlik, ami segti a terlet diverzitsnak nvelst. Fontos szempont, hogy a terlet kezelse sorn a nvnyzet sszettelhez, szerkezethez s magassghoz, valamint az ott elfordul s vdett llatvilg ignyeihez igazodjon.

A rgi fajtkkal val kezels tbb szempontbl is elnys: Ezen fajtk azok, amelyek a legjobban alkalmazkodtak a terlet adottsgaihoz, tovbb ellenllak s csekly ignyek. A gnbanki jelleg tartsuk fenntartsukat gazdasgosabb teszi, tovbb jelents turisztikai vonzervel brhatnak, ami kzzelfoghat gazdasgi megtrlst eredmnyezhet.

Az utbbi elnyre kivl plda a Gadyszowban tartott hucul lovak esete. Az itt tartott llatok ltogatk ezreit vonzzk vente, npszerstve ezzel a fajtt s meglhetst biztostva sok embernek. Sajnos mi ettl mg nagyon messze llunk, s messze is fogunk llni mindaddig, amg nem rtkeljk a sajt fajtinkat, sajt rtkeinet. De trjnk vissza a legeltetsre, mint aktv termszetvdelemre!

A legeltets sorn fontos szempont, hogy sohase lapozzunk csak egy-egy faj ignyeire, hanem az lhely egszn kell a fajok sokasga szmra megfelel feltteleket biztostani. Fontos elkerlni, hogy az egsz terleten az alullegeltets vagy a tllegeltets jellemzi megjelenjenek. A tllegeltetett terleten a gyomosods, illetve a legeltetst jl tr fajok elterjedse vrhat, mg az alullegeltets kedvez a magasabb fvek s a bokrok elszaporodsnak, ami sok gerinctelen faj s talajon fszkel madr (ugartyk, szki csr, havasi lile, sziki pacsirta) eltnst vonhatja maga utn. Vannak ugyanakkor olyan fajok, amelyek az alul- illetve a felllegeltets kvetkezmnyeit kedvelik, de e fajok ignyeit ltalban jl kielgti a legel kisebb foltjain keletkez srlsek is.

Fontos ezrt a megfelel llatltszm kialaktsa, amit a legel llateltart kpessgnek alapjn lehet kiszmolni, mdostva a gyep regenercis kpessgvel, a talaj srlkenysgvel, valamint a terleten l termszeti rtkek specilis ignyeivel.

Kutatsok sora szlt arrl, hogy ezen a terleten, ilyen viszonyok kztt csak a legeltets lehet az egyetlen hossz tvra tervezhet gazdasgi forma. Pont azrt, mert a sokszor szikls, sekly talaj, viszonylag szraz gyepeken, fldeken ez vgezhet krnyezetbert mdon, nem nagy befektetssel, de ugyanakkor nagy termelsi biztonsggal. A jelenleg a terleten tartott llatok szma, testtmege, tpllkignye s kibocsjtott rlke nem lri el, s nem is rheti el a krnyezeti terhelsnek azt a szintjt, amit a szarvasmarha-tarts jelentett a legelkn, vagy az venknti trgyzs a szntfldeken. Egy szervesmarha testtmege ugyanis legalbb kt hucul lvel r fel. Napjainkban a leglkn tartott krlbell 100 llat (mnesknyvi kanck, nvendk kanck, csikk, mnek s nvendkmnek) krnyezetre gyakorolt hatsa legrosszabb esetben sem tbb 50 marhnl.

 

 

A fajtavlaszts szempontjai

 

 

Vita volt azt illeten is, hogy mirt ppen a hucul fajta?

·              Nos a hucul kzel sem olyan idegen fajta npnktl, mint els hallsra hallatszik. A trtneti Magyarorszgon nagyon rg ta tenysztenek hucult (valjban itt alakult ki), csak sajnos az els vilghbor utn trtntek miatt maradt hucul nlkl az orszgunk.

·              A hucul minden tpus legeln legel, nem vlogats, egyenletesen legel.

·              Tartsnak gatdasgossga egyrszt ignytelensgbl ered, msrszt abbl, hogy testtmeghez viszonytott takarmnyignye kisebb, mint a tbbi lfajt. Jl tenyszthet.

·              Hegyi lfajtaknt kivlan alkalmas hegyi terletek kihasznlsra

Eldntttk teht, hogy a hucul fajtt fogjk itt tartani, ami rszben a fajtnak is j (hiszen egyrszt az addigi lettert-Budapesti llat- s Nvnykert- mr kintte, msrszt gy vgre eredeti lhelyhez hasonl terleten lhettek tovbb), msrszt a Nemzeti Parknak is j, mert gy kevesebbet kell a terlet szukcesszi-elrehaladsnak megakadlyozsra fordtani. Emellett reklmot is csinlhat ez a kis fajta a Nemzeti Parknak, ha jl gazdlkodnak vele. Mindemellett mg gnbanki szerepet is betlthetnek, megva ezzel egy fajtt a magyarorszgi kiveszstl. (m ekkot mg nem gondoltk, hogy egyszer majd a kezdeti 6 kancs s egy mnes llomnyuk majd 60 kancra, tbb mnre s sok-sok nvendkllatra fog majd duzzadni…)

 

 

 

A fajta lersa

 

 

A fajta kialakulssnak trtnete

Maga a hucul nv az szak-keleti Krptok (a Tisza, Prut, Cseremosz s a Borodina forrsvidke) npnek nevbl ered, akik tartottk s tenysztettk ezt a rendkvl hasznos lfajtt. A huculok-a np- nem a vlgyekben telepedtek meg, mint ms npek, hanem az erds kpoknak az erdvbl kiemelked magaslatain. Ebben az ttalan hzban kizrlag lovon kzlekedtek, s minden terhet lval szlltottak. E sziklasvnyekkel tarktott hegyi terepen rendthetetlen biztonsggal, hihetethen kitartssal tud a hucul l jrni. Sok tuds foglalkozott a hucul l eredetvel, de egybehangz lltsuk csak annyi, hogy a hucul a primitv fajtk egyik klnlegesen rtkes kpviselje, s a vad si formtl kevss klnbzik. Valsznleg rpd-apnk is ezekhez hasonl lovakon foglalhatta el a Krpt-medenct.

A zord krlmnyek, a nha meleg, mskor hideg idjrs, a szegnyes takarmnyozs s a hasznlatra irnyul szelekci alaktotta ki az llomnyt kitn kondcitart, biztos lps, ragyog munkakszgs hegyi lfajtv.

sszbenyoms

A hucul l nll fajta, fenotpusban s letmdjban minden ms fajttl klnbzik. A kultrfajtkhoz szokott szem ember mksnak tekinthetik az igazi hucul lovat, mint a primitv fajtk mig fennmaradt h kpviseljt. Primitv fajtajellege megnyilvnul kihv, kifejezsteljes, bsz tekintetben, gyakran nehz, mgis szp alak csontos fejben, hsos pofiban. Kicsisge ellenre sem kelti csktt l benyomst, hatrozottan tmeges fajta. Szemei kicsik, nagy csom kcos stk mgl nznek ki. Nyaka rvid, sokszor tlizmolt. Srnye, stkhez hasonlan ds, vastag szl,  a csik hossz ideig felll. Baltavgsa nem kifejezett, ami optikailag cskkenti a magassgt.

Trzse hossz, amit ers, viszonlyag rvid lbak tmasztanak al. Fara jellemzen tlntt, ami nem jellemz a tbbi fajtra.

Szne ma legtbbszr a pej klnbz rnyalatait veszi fel (gesztenye-, sttgesztenye-, piros-, vilgos-, stt-,  stb.), de a magyar llomnyban egyre gyakoribbak a fak egyedek (mogyor-, zsemlye-, egr- stb.). rdekessg, hogy Lengyelorszgban sok a tarka egyed, ami klnleges ugyan, de semelyik msik a fajtt tenyszt orszg nem engedi meg a fajtban a foltos egyedek jelenltt. Jellemz a fajtra a htszj, a lbakon tllhat gynevezett zebroid cskoltsg s a vllkereszt is. Nem ltjk tl szvesen a vilgos szntnus, sokjegyes egyedeket. Ezeket mindig is kerltk, br sosem voltak a tenysztsbl kizr okok.

Magassga130-145 cm kztt ingadozik.

A kzhiedelemmel ellenttben mind lpse mind getse halads, s vgtban is nagy knnyedsggel elri a 38 km/rs sebessget. Felttlen munkakszgsnek s kitartsnak ksznheten mind gyermekek, mind felnttek szmra idelis trs, mind hobbilknt, mind vesenytrsknt. A gyerekek nha nem teljesen egyrtelm jeleire is kedvvel reagl, s az ersebb testaklat felntteket is tempsan viszi, ha arra krik.

A ridegtartst jl viseli, st ignyli is. A Krptok krnyezeti hatsa alatt kialakult kis termet fajta ignytelen s kitn kondcitart, ezrt az v legnagyobb rszben istll nlkl is terthat. A nagy hidegben is elegend szmra egy egysze fszer plet. Gondozsra, takarmnyozsra sem ignyes, szerny takarmnyozs mellet is megrzi kondcijt.

 

A lovak ltal fenntartott terlet jellemzse

 

 

Br a Lfej-vlgy is a „hucul lovak”, mgsem szeretnk rla klnsebben rszteletesen rni, mert ezen a rszen nem vgeznek a lovak gyepmegvst, inkbb csak keresztlhaladnak ezen a mg verfnyes napstsben is stt, hvs szurdokon.

A fennskok zonlis-tlgyeseinekhelyn kialakult kzpszraz, magasfv kaszlk egyntet, egysges jellegek, uralkod szfvk a sudr rozsnok (Bormus erectus), az dbb rszeken a francia perje (Arrhenaterum elatius) is, aljfvei: mindenekk eltt a barzds cenkesz (Festuca rupicola) s a rezgpzsit (Briza media) ,amelyeket a kaszls felhagysa esetn mindinkbb ms fajok (fleg a tollas szlkaperje-Brachypodium pinnatum) szortanak ki.

Az alacsonyabb fennskok s vlgyek rtjei s gyepeinek szukcesszijt a mvels felhagysa utn mintegy msfl vtizede nyomon tudjuk kvetni.

A szntk helyn elszr „hagyomnyos” vetsi gyomokbl s egyves fajokbl ll tipikus parlagtrsuls (Consolido-Sachyetum annuae) alakult ki, amely azoban 2-3 v leforgsa alatt meg is sznt. A kvetkez stdium rdgbocskoros-muharos parlaggyep volt (Caucalidi lappuae-Setarietum). Ez a trsuls 4-5 v mlva tadta helyt egy msik letkzssgnek, s fajai mra szinte eltntek a vegetcibl. Magvaik tovbbra is a talaj magbankjban vannak, hiszen ha a talajt megbolygatja valami, ezek a nvnyek lesznek az elsk, amik kihajtanak.

Egy id utn elkezdtek a parlaggyepekben megjelenni az vel fvek s velk egytt szmos egyb nvnyfaj is megjelent a parlagon, gymint a Filipendula vulgaris a Dianthus pontederae a Polygala major s a magasra nv Centaurea fajok. Megjelentek tovbb a versengst kevsb tr fajok is, mint az Alyssum montanum ssp.brymii (benszltt alfaj) vagy a Pulsatilla grandis s a Nonea pulla, azonban inkbb csak ott, ahol a vaddiszntrs nyomn egy kis szabad hely tmadt. Nhol ezeket a gyepeket tmenetileg mg kaszltk is, ekkor sszettelk s szerkezetk a flszraz gyepekhez vlt hasonlv.

Ez sem tarthat azonban sokig, hiszen a szukcesszi ilyen kedvez viszonyok kztt nem a gyepekkel zrul, gy elretrtek a cserjk, elssorban a maradak ltal terjesztett magv cserjefajok (Prunus spp., Rosa spp., Crataegus spp.). 

A parlaggyepekkel bortott htakon gyakran tallunk olyan kisebb-nagyobb gyepfoltokat, amelyekrl ler, hogy gyepk nem a parlagon hagys utn jtt ltre, hanem jelents mrtkben eredeti sszettel. A valamikori szekrutak mezsgyi is jl klnbznek a parlaggyepektl. „Szikrabb”, sovnyabb termhelyet ignyl fvek, mint a pusztai ls a vkony csenkesz (Festuca rupicola, Festuca valesiaca) uralkod bennk, kora tavasszal bven nylik a tavaszi hrics (Adonis vernalis) s a lenykkrcsin (Pulsatilla grandis). Majd az apcavirg (Nonea pulla), a magyar szegf (Dianthus pontederae) s a sztyepprtek megannyi ms faja kvetkezik. Ahol egy-egy szikrabb folt, tbroldal addik, ott- szinte sszetorldva- jelenik meg valamennyi faj, amely az alacsonyabb szint sztyepprtjeire jellemz. Elegend nhny ngyzetmter s mris tarka mintzat sznyegbe fondik a szelymes drdahere (Dorycnium germanicum), a brci s a hegyi here (Trifolium alpestre s Trifolium montanum), a srga s a borzas len (Linum flavum s Linum hirsutum), a nagy pacsirtaf( Polygala major), klnfle zantok (Cytisus spp.) s peremizsek (Inula spp.) srgll foltjai s a gyepbl kiemelked nyurga imolk s ernysk. Ilyen foltban sikerlt megtelepteni az osztrk srknyf (Dracocephalum austriacum)-mra mr ezresre gyarapodott- llomnyt.

Lnyegben ugyanezt az sszettelt mutatjk azoknak a tbbnyire meredek, nhol szikls vagy ktrmelkes lejtknek gyepei is, amelyeket a Lfej- s Tohonya-vlgy valamikor rendszeresen kaszlt, mra a hucul lovakkal megmvelt oldalain lthatunk. Ahol talajuk termrtege kiss mlyebb, ott a tollas szlkaperje ls a hegyi ss, ahol seklyebb, ott a pusztai csenkesz a legfontosabb gyepalkot. Gyepkbl magasan kiemelkednek a sudr rozsnok (Bromus erectus), a pelyhes ls a tmtt zabf (Helictotricon pubescens, Helictotrichon compressum) s a francia perje (Arrhenaterum elatius) szlfvei. Tmeges bennk a tavaszi hrics s a lenykkrcsin, a mszkedvel jelleget pedig a pillangsvirgak fajgazdagsga hzza al (nylszapuka-Anthyllis vulneraria, tarka koronafrt-Coronilla varia, zantok sokasga- Cytisus alba, austriacus,hirsutus, procumbens, ratisbonensis, tovbb a selymes drdahere- Dorycnium germanicum, a fest rekettye-Genista tinktoria, a nagyvirg s a magyar lednek- Lathyrus latifolius s L. pannonicus, a homoki baltacm-Onobrychis arenaria, a magyar, s a pirosl here- Trifolium pannonicum s rubens, a keskenylevel bkkny-Vicia tenuifolia.). Tbbfle-srga, osztrk, borzas len (Linum flavum, austriacum, hirsutum), az olasz, a halvny, s a knya harangvirg (Campanula bononiensis, C. cervicaria, C. glomerata, C. sibirica ssp. Divergentiformis), ajakosok (a bakf-Betonica officinalis, a mezei s a lzslya- Salvia pratensis, S. verticillata, a hasznos tisztesf-Stachys recta, a sarls s a hegyi gamandor- Teucrium chamaedrys, T. montanum, a magas s a magyar kakukkf- Thymus marschallianus, Th.pannonicus) sokfle ernys (a tmjnillat- Libanotis pyrenaica, a buglyos s a szarvaskocsord-Peucedanum alsaticum, P. cervaria, a nagy flditmjn-Pimpinella maior, a szrke gurgolya-Seseli osseum) s fszkesvirgzat (csillag-gerebcsin-Aster amellus, az aranyfrt szirzsa- Aster linosyris, a budai, a vastv, a tsks, s a tarka imola- Centaurea sadleriana, C. scabiosa, C. spinulosa, C. triumfetti, a borzas, a kardos s a fzlevel peremizs- Inula hirta, I. ensifolia, I. salicina, .a nagyfszk hangyabogncs- Jurinea mollis ssp. Macrocalathia stb.) teszi vltozatoss a gyepeknek a kpt.

 

A nvnyek kpei megtekinthetek a kptrban vagy az albbi linken:
//gportal.hu/gindex.php?pg=20652446&gid=1894925

 


Felhasznlt irodalom:

 

Baross G. (szerk)(1998): Az Aggteleki Nemzeti Park. Mezgazda Kiad, Budapest

Dr. Radics L-Dr. Seregi J. (2005): kolgiai szemllet llatitermk-elllts. Szaktuds Kiad Hz, Budapest

Tzsr J.-Bed S. (szerk) (2003): Trtnelmi llatfajtink enciklopdija. Mezgazda Kiad, Budapest

Mihk Sndor (1994): A pnil. MezgazdaKiad, Budapest

Pni- s Kisltenysztk Orszgos Egyesletnek alapszablya, tenysztsi szablyzatai s taljestmnyvizsglati rendje. REXPO Kft, Debrecen (2002)

A Gmr-Tornai-karszt (Aggteleki karszt s Szlovk-karszt) s a Csereht Turistaknyv s tiknyv (2004), Cartographia Kiad, Budapest

 rta: rixa 2007. mrciusban

 
szmll
Induls: 2006-03-01
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Huculoldal
 
Szigetcspi huculok
 
Pspkladnyihuculok
 
Szrtpusztai hucul
 
Fti hucul
 
Cserpvraljai hucul
 
Szegedi huculok
 
Krakki_magyar_huculok
 
Miskolci huculok
 
Apaji huculok
 
Egri huculok
 
Balatoni huculok
 
Tiszteletbeli huculok
 
Sajhzai huculok
 
Mendei hucul
 
Pilissznti hucul
 
Szerencsi huculok
 
Miszlai huculok
 
Rakamazi huculok
 
Tartalom

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros