Különleges színek a hucul kislovaknál
A sötétpej ló, melyet gyakran kevernek a nyárifeketével, olyan színű lovat takar, melynek majdnek egész teste fekete, de a szája és a szeme körül illetve a hasaalján világosabb, barna területek vannak. Ezt hívják rigószájnak, okulának él fecskehasnak.
Ilyen lovunk Goral Zénó:
A nyárifekete, melyet hasonlít a sötétpejre, ám két fontos különbséget találhatunk köztük: A nyárifeketénel nincsen se rigószája se okulája se fecskehasa és a szőrének vöröses árnyalatú a vége telente.
Ilyen lovunk Goral Boróka:
A harmadik szín, sárgafakó. Ez a szín érdekes és ritka. Talán felkapja a kedves olvasó a fejét és több oka is van rá. Egyrészt huculok közé hogyan kerül sárga, hiszen sárga színű hucul van. Valóban nagyon kevés, Magyarországon mindössze három tenyészállatot tartanak nyilván, ami sárga. Lengyelországnban viszont, ahol több hucul van, mint nálunk, hiába kicsi az arányuk, ott több sárga hucul van. Másrészt azért is felkaphatja a fejét a kedves olvasó, hogy hogy létezik az, hogy sárgafakó? A sárgafakó úgy keletkezik, hogy a lovak színét kialakító sok génhely egyikén eldől, hogy pej, fekete vagy sárga lesz a ló (ha nem szürke) és egy másik génhely a D típusú gén módosítja, hígítja. Ez azt jelenti, hogy a fekete szőrszínből szürkét csinál, a barna szőrsznből világosabb barnát a sárga szőrszínből világos sárgát hígít. Így ha sárga a ló, akkor is hat rá a D típusú hígítógén. Ez meglehetősen ritka huculnál, mivel sárgából is kevés van és a fakó sem túl általános, így én még Magyarországo nem is láttam, de Klikovában igen. Sajnos nem áltl módonban lefényképezni azt a csikót, de remélem látok még ilyen színű lovat, addig is érjétek be egy amerikai sárgafakó lóval:
(forrás: www.konpolski.pl)
(forrás: www.konpolski.pl )
Az utolsó érdekesség a magyar színelnevezésben nem megkülönböztetett szín az angolul wildbay, tükörfordításban vadpej. Ez a szín olyan pej lovat takar, melynek a fekete rész a lábán jóval alacsonyabbra nyúlik fel, mint társainak. Az ezt a változatot kialakító allél meglehetősen ritka, s legtöbbször tarpánokon és takikon figyelhető meg. (bár azok a lovak pejfakók, s emellett ilyen, úgynevezett wildbay típusú a "pejségük", s emellett rendelkeznek ugyanazzal az allélal, ami a sötétpej illetve a gesztenyepej lovaknál kialakítja a rigószájat okulát, fecskehasat, és még valószínűleg rendelkeznek egy másik típusú hígító génnel is.) Szóval ez az alacsonyan fekete láb is különlegesség.
Szerencsénkre ilyen színű lovunk is van, Goral Dalia:
írta: rixa |