A kvetkez hnapokban Enyec egyre n, gyarapszik. Egyre tbb idt tlt testvreivel, s egyre kevesebbet anyja mellett.
A kapcsolatai a klvilggal nagyon vltozatosak.
Tesival nagyon szeret jtszani. Velk folyton csatrozik, jtszik, hogy melyikk az ersebb, gyesebb. Nagyon j jtk az egyms kergetse, majd a hirtelen megtorpanst s megfordulst kvet fogcska. Nagyokat „rodeznak”, krkdnek. Egyre kevesebbszer esnek el ezen jtkok kzben. Nem csak kergetznek, de viaskodnak is. Ezek a viaskodsok nem vrremenek, de azrt ezek a jtkok mr elre vettik az letk folyamn lev kapcsolatukat is egymssal. Ilyenkor egymst harapdljk, gaskodnak. Ezekben a jtkokban Emese nem szeret rszt venni. Emese inkbb arrbb megy, nem az a harcols tpus. Ez prhuzam az emberekkel. Ott is a fik a harciasabbak, a lnyok nem szeretnek annyira hborsat jtszani.
A szocilis kapcsolatok fontosak mr csikkorban is. Ezek polsnak legpraktikusabb mdja a tisztogats.. A klcsns tisztogats azt jelenti, hogy a lovak egyms mell llnak, vll-vll mellett s fogsorukkal finoman harapdljk, vgigdrzlik a msik htt. Ez azrt fontos, mert ez ltal erstik a kapcsolatukat, msrszt gy olyan testtjakat tudnak tiszttani, amit k maguk nem rnek el. Ez megfigyelseim szerint reflexes. Ezt azrt gondolom, mert ha egy csiknak elkezdem drzslgetni a htt, nyakt, nkntelenl is elkezd rgcslni engem. Mivel ez az embereknek nem valami nagy rzs, inkbb eltoljuk magunktl a kedvesked csikt, vagy n azt szokam csinlni, hogy egy msik csik htra tolom a fejt, hogy vakargassa azt.
Anyjval felhtlen a kapcsolatuk, Dettihez brmikor oda lehet menni egy kis „ivszatra”, de egyre kevesebbszer l anyja szoknyja mellett. Ha baj van, vagy feszlt a helyzet, egybl anyja mell sorakozik, s mellette mesrozik, mint egsz kis korban, de ha nem trtnik semmi izgalmas, csak ritkn nz anyja fel.
A tbbi felntt kanca nem ilyen jfej. Azok mindig elkergetik maguk melll. Ez gy trtnik, hogy ha egy msik kanca, pldul Ostya gy rzkeli, hogy Enyec tl kzel megy hozz, sunyt, s kinyjtja a csik fel a nyakt, hogy megharaphassa a csikt. A sunyts azt jelenti, hogy a flt nem elre fele tartja, hanem htra fordtja, s szinte hozzsimtja a fejhez. Termszetesen Enyec vlasza sem marad el. Mikzben sebesen elhagyja Ostya „csapstvolsgt” (azaz azt a terletet, amin bell a kanca harapsa elrn), elkezd rgcslni. Ez gy nz ki, hogy megmutatja mindkt fogsort s elkezd gy ttogni, mintha fvet rgna. Ez a mozgsforma nagyon jellegzetes s minden l megrti. Valami olyasmit jelenthet, hogy „n kicsi vagyok, vagyishogy jval kisebb, mint e, s ltod, nvnyev vagyok, nem akarlak megenni, s bntani vgkpp, bocsi, hogy idejttem, mr megyek is, s mgegyszer bocsi, tnyleg nem akarlak bntani…stb.”
Szval a „nagy” sunyt, meg harapsra kszl, a kicsi meg elsiet a tett helysznrl s rgcsl. Ez a rgcsls mr pr napos korban megfigyelhet a csikknl, s ksbb is hasznljk a rangsorban felettk lllk megnyugtatsra, feljebbvalsguk kifejezsre.
A harmadik kategria a fiatal kanck. A fiatal kanck jellemzje, hogy mg nincs kiscsikjuk, viszont anyai sztneik mr vannak, gy nem bntjk a kiscsikkat hanem bartkoznak velk. Ezek a fiatal kanck jtszanak is a kicsikkel, polgatjk ket, dajkljk a kiscsikkat. A fiatal kanckkal is szoktk egymst tisztigatni.
A negyedik kategria Zn. Zn az apjuk nagyon elnz a fikkal szemben (termszetesen Emesvel is). A csikk szinte kiehetik a szjbl az ennivalt, Zn nem bntja ket. Zn nagyon megrt s kedves a gyermekeivel, nem is neveli ket.
|