A hucul kisl
A fajta kialakulsnak trtnete
Maga a hucul nv az szak-keleti Krptok (Mramaros s Galcia) npnek nevbl ered, akik tartottk s tenysztettk ezt a rendkvl hasznos lfajtt. A tarpn domesztikcijnak s hegyi krlmnyekhez alkalmazkodsnak egyenes termke ez a fajta.
Eredetvel kapcsolatban tbb elmlet is napvilgot ltott. Ezek kzl az egyik, hogy a hucul lovak sei honfoglal eleinkkel rkeztek a Krpt-medencbe, s az lovaiknak a ksei leszrmazottai e htasok, melyek a trtnelmi Magyarorszg peremterleteinek izollt rgiban maradtak fenn a hegyi krlmnyekhez alkalmazkodva. Ezen elmletet ltszik altmasztani a nagyfok kllemi s menettulajdonsgbeli hasonlsg mely a korabeli lovakat jellemezte, s melyekrl a fennmaradt forrsok beszmolnak, tovbb a honfoglals kori lovas srokban tallt csontok alapjn a testmretek nagyfok egyezsge.
Egy msik elmlet szerint a hucul l mr a magyarok bejvetele eltt itt lt a Krpt medencben.
Brmelyik elmletrl is legyen sz, mindegyik egyetrt abban, hogy a hucul a tarpn, a mra kipusztult eurpai sl egyik legkzelebbi rokona, annak egyenes gi leszrmazottja. Ezt mi sem bizonytja jobban, mint hogy a tarpn jralesztse rdekben vgzett visszakeresztezsben a konyik mellett a hucul is rszt vett.
A hucul lovat teht valban shonosnak kell tekinti ezen a tjon. Mr 1606-ban emltik, termszetesen nem a mai rtelemben vett fajtaknt.
A mnesi tenyszti munka kezdete 1792-tl szmthat a Radautzi s Lucinai mnes megalaptstl. Ezen vszm br kseinek tnhet, a tbbi magyar fajtval sszehasonltva azonban kiderl, hogy a hucul szakszer tenysztse kezddtt ekkor, mg a tbbi fajta tbbsgnek csak kitenysztse kezddtt el ezekben az vekben (Nniusz: 1785, Gidrn: 1816, Mezhegyesi flvr: 1841, Kisbri flvr: 1853, Lipicai: 1580, Shagya: 1789). Az vszzadok sorn tbbszr vltozott a tenyszcl, azonban ezek nem hoztak jelents vltozst a fajta kllemben s rtkmr tulajdonsgaiban. Jelenleg a gnmegrzs az elsdleges cl a fajta tenysztsben.
A hucul l egyedlll fajta, fenotpusban s letmdjban minden ms fajttl klnbzik. A kultrfajtkhoz szokott szem ember meglepnek tallja a hucul lovat, mint a primitv fajtk mig fennmaradt h kpviseljt. Primitv fajtajellege megnyilvnul apr termetben, gyakran nehz, mgis szp alak csontos fejben, hsos pofiban, ignytelensgben, ellenllkpessgben. A fajta atavisztikus jellegre utalnak a viszonylag gyakran elfordul egrfak s tarpn sznek, tovbb a gyakori fekete szj a hton illetve a zebroid cskoltsg a lbakon.
Az eredeti vad formhoz val kzelsgre utal tovbb, hogy stke bsges, srnye ds s vastag szl, a csikknl hossz ideig felll, gyakran elfedi a homlokot s a mart, mint ahogy ms primitvnek tartott fajtknl is megfigyelhet ez a tulajdonsg.
Szocilis viselkedse kifejezbb, s ezen viselkedsi formk intenzvebben nyilvnulnak meg, mint a kitenysztettebb fajtknl tapasztalhat, st fajtatrsait nagy biztonsggal megklnbzteti ms fajtk egyedeitl. Egyms kztti kommunikci sorn a jelzsek szlesebb skljt alkalmazzk.
Kicsisge ellenre nem kelti csktt l benyomst, hatrozottan tmeges fajta. A mar rendkvl szles, lapos s izmosan prnzott, ezrt is tnik alacsonyabbnak, mint a valsgos mrete.
A ht szles s feltnen hossz, a far rendszeresen tlntt, izmos kerekded. A farok tve mly nha tztt.
A vllak szlesek meredekek, a lapocka elrecsszott. A szgy s a mellkas szles, igen mly, mely nagyban hozzjrul a hucul zmksghez.
A lbak mai szemmel nzve rvidek, de ersek, az alkar s a combcsont erteljes izomzattal bortott. Az izletek jl fejlettek , a lblls szles.
A szr szraz, inas, a csd erteljesen fejlett, szintn szraz. A patk kemnyek, kicsinyek, jl formzottak s patkols nlkl is igen ellenllak.
Testarnyai s mrete miatt gyorsabb irnyvltoztatsra kpes mint nagyobb trsai, azaz fordulkonyabb ami javthatja eredmnyessgt a sportok tern is (djugrats, fogathajts). Fekv helyzetbl val felkelse is dinamikusabb.
Mretek:
Kanckon:
marmagassg (bot): 131-142 cm
vmret: 160-176 cm
szrkrmret: 16-19 cm
Mneken:
marmagassg 133-145 cm
vmret: 165-185 cm
szrkrmret: 17-19,5 cm
Elterjedse
Az els vilghbort kveten az Osztrk-Magyar Monarchia hucul llomnyt sztosztottk az utdllamok egy rsze kztt. Anghy Csaba professzornak ksznhet a fajta hazai fennmaradsa, hiszen gyjttte ssze az orszgban mg fellelhet egyedeket.
Eurpban a trzsknyvi nyilvntarts alatt lv llomny legnagyobb ltszmban Lengyelorszgban tallhat. Ott mintegy 500-700 tenyszegyedet tartanak trzsknyvi ellenrzsben. A lengyelorszgi llomny azonban jelentsen eltr a tbbi orszg populciitl, ugyanis itt rendkvl sok a tarka egyed, mely nlunk nem kvnatos. Ilyen megfontolsbl indultak meg a kzelmltban olyan trekvsek, melyek szerint a lengyelorszgi populci foltos egyedeit esetlegesen kln tpusknt vagy fajtaknt kellene a jvben kezelni. Szlovkiban s Romniban a trzsllomny 100 alatti. Jelenlegi mnesknyvi adatok szerint Magyarorszgon 140 tenyszkanca van nyilvntartsba vve.
Teljestmnye
Munkakszsge minden tekintetben kivl. Nagy erkifejtsre kpes, mind voner mind teherhords tekintetben. Szvssga pratlan. Hegyi terepen is biztos jrs. Elbb emltett tulajdonsgaira j plda, hogy kt hucul XVIII. szzadi postakocsi el fogva hrom nap alatt teljestette a Kazincbarcika-Regetow tvot, azaz tkeltek a Krptokon, anlkl, hogy a kondcijuk romlott volna.
A hucul termszetvdelmi cl felhasznlsa az Aggteleki Nemzeti Parkban:
A nemzeti park gyepes terleteinek hasznostsa, a szukcesszi elrehaladsnak megakadlyozsa a f cl. A terleten lv korbbi sznt, legel s kaszl terletek a borsodi iparvidk kialakulsa, s annak munkaer-elszvsa miatt gazdtlanul maradtak. A gazdlkods felhagysa miatt a szukcesszi elindult a zrtrsuls irnyba.
Ezt tbbflekppen is meg lehet akadlyozni. Ennek egyik mdja a terlet idrl idre val megbolygatsa (felszntsa, trcszsa stb.). Ezzel valban elrjk a terlet zrdsnak megakadlyozst, azonban gy mindig a gyomok kerlnek elszr a terletre, hiszen a szukcesszi els lpse a gyomok megjelense (mint ahogy azt megfigyelhettk az Aggteleki Nemzeti Park terletn is). Ennl jobb megolds, hogyha a terletet kaszljuk, gy fenntartva a gyeptrsulst.
A valjban gazdtlan terletek gondozsa az nkormnyzat feladata lett volna, azonban az nem rendelkezett elg forrssal/apartussal eme feladat elltshoz, gy felajnlotta a Nemzeti Parknak a terletet (s gy a gondozst is).
A Nemzeti Park pedig a terlet legeltetst ltta a legblcsebb lpsnek. A termszetvdelmi kezelsknt alkalmazott legeltets sorn elterjedt mdszer az si jelleg, ellenll, gynevezett gnbank hzillatfajtk hasznlata. A legel llatok viselkedskolgiai sajtossgaikbl addan a legel egyes rszeit klnbzkppen legelik, ezrt a legel mozaikoss vlik, ami segti a terlet diverzitsnak nvelst. Fontos szempont, hogy a terlet kezelse sorn a nvnyzet sszettelhez, szerkezethez s magassghoz, valamint az ott elfordul s vdett llatvilg ignyeihez igazodjon.
A rgi fajtkkal val kezels tbb szempontbl is elnys: Ezen fajtk azok, amelyek a legjobban alkalmazkodtak a terlet adottsgaihoz, tovbb ellenllak s csekly ignyek. A gnbanki jelleg tartsuk fenntartsukat gazdasgosabb teszi, tovbb jelents turisztikai vonzervel brhatnak, ami kzzelfoghat gazdasgi megtrlst eredmnyezhet.
Az utbbi elnyre kivl plda a Gadyszowban tartott hucul lovak esete. Az itt tartott llatok ltogatk ezreit vonzzk vente, npszerstve ezzel a fajtt s meglhetst biztostva sok embernek. Sajnos mi ettl mg nagyon messze llunk, s messze is fogunk llni mindaddig, amg nem rtkeljk a sajt fajtinkat, sajt rtkeinket.
A legeltets sorn fontos szempont, hogy sohase lapozzunk csak egy-egy faj ignyeire, hanem az lhely egszn kell a fajok sokasga szmra megfelel feltteleket biztostani. Fontos elkerlni, hogy az egsz terleten az alullegeltets vagy a tllegeltets jellemzi megjelenjenek. A tllegeltetett terleten a gyomosods, illetve a legeltetst jl tr fajok elterjedse vrhat, mg az alullegeltets kedvez a magasabb fvek s a bokrok elszaporodsnak, ami sok gerinctelen faj s talajon fszkel madr (ugartyk, szki csr, havasi lile, sziki pacsirta) eltnst vonhatja maga utn. Vannak ugyanakkor olyan fajok, amelyek az alul- illetve a felllegeltets kvetkezmnyeit kedvelik, de e fajok ignyeit ltalban jl kielgti a legel kisebb foltjain keletkez srlsek is.
Fontos ezrt a megfelel llatltszm kialaktsa, amit a legel llateltart kpessgnek alapjn lehet kiszmolni, mdostva a gyep regenercis kpessgvel, a talaj srlkenysgvel, valamint a terleten l termszeti rtkek specilis ignyeivel.
Kutatsok sora szlt arrl, hogy ezen a terleten, ilyen viszonyok kztt csak a legeltets lehet az egyetlen hossz tvra tervezhet gazdasgi forma. Pont azrt, mert a sokszor szikls, sekly talaj, viszonylag szraz gyepeken, fldeken ez vgezhet krnyezetbart mdon, nem nagy befektetssel, de ugyanakkor nagy termelsi biztonsggal.
A fajtavlaszts szempontjai
Vita volt azt illeten is, hogy mirt ppen a hucul fajta?
-
Nos a hucul kzel sem olyan idegen fajta npnktl, mint els hallsra hallatszik. A trtneti Magyarorszgon nagyon rg ta tenysztenek hucult (valjban itt alakult ki), csak sajnos az els vilghbor utn trtntek miatt maradt hucul nlkl az orszgunk.
-
A hucul minden tpus legeln legel, nem vlogats, egyenletesen legel.
-
Tartsnak gazdasgossga egyrszt ignytelensgbl ered, msrszt abbl, hogy testtmeghez viszonytott takarmnyignye kisebb, mint a tbbi lfajt. Jl tenyszthet.
-
Hegyi lfajtaknt kivlan alkalmas hegyi terletek kihasznlsra
Eldntttk teht, hogy a hucul fajtt fogjk itt tartani, ami rszben a fajtnak is j (hiszen egyrszt az addigi lettert-Budapesti llat- s Nvnykert- mr kintte, msrszt gy vgre eredeti lhelyhez hasonl terleten lhettek tovbb), msrszt a Nemzeti Parknak is j, mert gy kevesebbet kell a terlet szukcesszi-elrehaladsnak megakadlyozsra fordtani. Emellett egy j nevezetessgknt is szolglhat ez a kis fajta a Nemzeti Parknak, ha jl gazdlkodnak vele. Mindemellett mg gnbanki szerepet is betlthetnek, megvva ezzel egy fajtt a magyarorszgi kiveszstl.
Fennmaradst veszlyeztet tnyezk:
Jelenleg a magyarorszgi hucul llomny j rsze, mely radsul mind genetikailag, mind kllemileg legjobb tulajdonsgokkal rendelkez lovakbl ll az Aggteleki Nemzeti Park tulajdonban ll. Egy esetleges rossz kormnyzati dnts kvetkeztben e faj klnsen nagy veszlybe kerlhetne, hiszen ma mg nem terjedt el elg szles krben ahhoz, hogy fennmaradsa a magnkzben lv egyedek ltal is biztostott lehessen.
Szlesebb kr terjedse e fajtnak mindaddig nem vrhat, mg az az ltalnosan elterjedt nzet uralkodik a trsadalomban, hogy egy l annl jobb minl magasabb, s nem a vals rtkmr tulajdonsgok alapjn tlik meg az adott fajtt. Sajnos mg mindig az alapjn tlik meg a fajokat, fajtkat, hogy ppen mennyire felelnek meg az ppen aktulis divat tmasztotta kllemi kvetelmnyeknek, ez a szemllet pedig nem kedvez a primitv fajtknak.
A szakirodalomban gyakran az a kritika ri hucult, hogy egyes egyedei kifejezetten knyelmetlenek a lovas szmra. Ez a megllapts rszben igaz, de ez abbl addik, hogy amikor ez a fajta kialakult mg ms fajta nyergeket hasznltak, tovbb jelents klnbsg volt a hajdani, s a mai lovaglsi stlus kztt. Honfoglals kori rekonstrukcis favzas nyergeket hasznlva hossztvon is knyelmesnek talltuk a korbban ltalunk is knyelmetlenebbnek tallt htasokat, mint angol nyeregben, angol stlusban lovagolva. Ennek azonban ellent mond, hogy Lengyelorszgban nem favzas nyergeket hasznlnak, mgsem talljk knyelmetlennek a hucult.
Szemlyes tapasztalatok, megltsok.
Vlemnyem szerint a huculban rejl hasznostsi lehetsgek mg messze nincsenek kihasznlva. A fajta poztv tulajdonsgainak kihangslyozsa azrt lenne fontos, hogy a fajta esetleges npszerbb vlsa kvetkeztben az llatllomny ltszma nvekedhetne, melynek kvetkeztben biztonsgosabb lenne a gnmegrzs, kisebb lenne a genetikai sodrds veszlye.
Tapasztalataim szerint a hucul idelis hobbil. Kifejezetten jindulat, knnyen kezelhet, kezd lovasoknak is nyugodt szvvel ajnlhat. A manapsg divatos fajtkkal szemben ktetlen tarts esetn egy-kt ht munkbl val kihagys sem befolysolja szmotteven a kezelhetsgt. ppen eme kiegyenslyozott idegrendszere miatt hasznljk ma is gyermeklovagoltatsra. J teherbr kpessge, izmoltsga, szilrd felptse kvetkeztben alkalmas felntt lovagoltatsra is, hossztvon is knnyedn viszi a 100kg-ot nem meghalad tmeg szemlyeket (akiket ltalban melegvr nagy lra fel sem mernek ltetni a lovardkban).
Tartsa a j takarmnyrtkest kpessgnek ksznheten nem olyan kltsges mint a kitenyszettebb fajtk. Abrakot nem ignyel, szlas tmegtakarmnyokkal fedezhetjk a tpanyagszksglett. sszehasonltskppen tartsi kltsgei megegyeznek egy kutyval, gy e tekintetben inkbb a terletigny tekinthet inkbb korltoz tnyeznek a hobbi cl llattartk kztt, illetve az ismertsg hinya az, ami az llomny bvlst gtolhatn. A tartsi krlmnyek tekintetben is viszonylag ignytelen. Istllzst nem ignyel, st vlemnyem szerint a boxos tarts nem is megfelel a szmra. A karmban egy hrom oldalrl zrt szn kell vdelmet biztost szmra tlen is.
Az koturizmusban is felhasznlhat lenne, szakkpzett vezetkkel htaslknt, vagy fogatolva. Tapasztalataim szerint a vadon l llatokat sokkal kevsb zavarja ha lval kzelednek feljk, gy e nyeregben val termszetjrsi forma egy a vadakat kevsb zavar mdja lehetne.
Nagy kitartst klfldn a hossztvlovaglsban is kamatoztatjk. Ezen irny felhasznlsa haznkban mg vrat magra, remlhetleg ezen a tren a kzeljvben javuls kvetkezik be.
Amennyiben eltrbe kerl az kolgiai szemllet erdgazdlkods, s a tarvgsokat a szlanknti fakitermels vltja fel, vrhat lesz a hucul erdszeti cl felhasznlsnak bvlse is. Napjainkban is hasznljk rnkmozgatsra, s pozitv tapasztalataik vannak az erdszeknek e tren.
A fajta szles krben val alkalmazhatsgt bizonytja, hogy Ausztriban terpis lovaglsban is alkalmazzk a huculokat.
A lovasjszat egy napjainkban viszonylag dinamikusan fejld sport, melyben szintn jelents szerepet kaphat a jvben a hucul. Amellett, hogy ez a kllemben legkorhbb fajta e sporthoz, tovbbi elnyt az jelenti, hogy rendkvl gyorsan megtanulja a sport tmasztotta kvetelmnyeket. A legtbb lval ellenttben e fajta szmra nem jelent stresszhelyzetet az, hogy lovasa a htn nyilaz. Szintn elnys tulajdonsga a knyelmes s egyenletes vgtja, mely a lovasjszatban nagyon fontos.
Vlemnyem szerint teht hasznos lenne ha ezen fajta szlesebb krben elterjedne, mely biztostan fennmaradst, s tulajdonosai is jl jrnnak e lovakkal.
Felhasznlt irodalom
Tzsr J., Bed S. (2003) Trtnelmi llatfajtink enciklopdija
Bod I., Hecher W. (1998) Ltenysztk kziknyve
Mihk S. (1994) A pnil
Mihk S. (2002) Pni s Kisltenyszk Orszgos egyesletnek alapszablya, tenysztsi szablyai s teljestmnyvizsglati rendje
Baross Gbor (1998) Az Aggteleki Nemzeti Park
rta: Kende
|