A hucul ló tartásának költségei.
Állandó költségek:
Széna Egy felnőtt hucul egy hónap alatt átlagosan egy "körbála" szénát eszik meg. Legideálisabb a rétiszéna, de a hucul mérsékelt igényeinek és az aszályos évek termése miatt érdemes lehet mohar-szénával eteni a lovunkat. Fontos, hogy a tápláléka ne legyen egyoldalú. A megfelelő mennyiségű fehérje bevitelének érdekében érdemes kb. 20% pillangós szénával etetni. Természetesen ne úgy érjük ezt el, hogy 5 körbála (vagyis 5 hónap) más széna után egy bála pillangós... (természetesen az a legjobb a lónak, ha legelőn élhet és ehet, de sajnos ezt nem mindenki engedheti meg a lovának...)
Víz A lovak előtt mindig legyen víz. Ezt legkönnyebben egy a legelő végén átfutó tiszta vizű hegyi forrással oldhatjuk meg, ám sajnos ez nem mindenkinek adatik meg. A második legjobb megoldás az önitató. Ebből a ló mindig ihat és annyit, amennyit szertetne. Tehát a víz állandó költség, bár a hőmérsékelt változásával más mennyiséget iszik a ló.
Körömápolás Ha nincs is patkolva a lovunk, a paták ápolása fontos feladat. Mi 6 hetente szoktuk körmölni a lovakat.
Oltások Töb olyan oltás is van, amire a lovaknak évente van szüksége...
Időszakos kiadások:
Szállás A legegyszerűbb fa féltetőtől a kacsalábon forgó palotáig minden szóba jöhet, de azt vegyük figyelembe, hogy a lónak nem az a kényelmes, ami nekünk! A ló könnyebben elviseli, ha hüvösben van, mintha melegben, de párás, állott a levegő. Legyünk arra tekintettel, hogy társas lény és nem szeret egyedül lenni. Ha már arra "kárhoztatjuk", hogy egy boxban tengesse az életét egyedül ,akkor legalább azt a lehetőséget adjuk meg neki, hogy lássa a többi lovat... Egy hucul lónak kényelmesen elég egy olyan féltető, ahova be tud állni az eső elől, de ha van választásuk, gyakran még az esőbe is szívesen kiállnak. MIndössze annyi a követelmény, hogy az uralkodó széliránytól védjen. Nem baj, ha háromoldalú, sőt...
Önitató: Több rendszer is szóba jöhet. Az egyik megoldás egy olyan önitató, amit megnyom az orrával a ló és akkor folyik a víz. Ez az egyedi boxokban nagyon kényelmes, ha a ló tudja használni, de több ló együtt tartása esetén vannak praktikusabb megoldások. Az egyik ilyen egy olyan rendszer, hogy van egy vályú-szerű rész, ahol a víz gyűlik és a szabad vízfelületről/ből akár több ló is ihat egyszerre. Ha egy bizonyos szint alá csökken a víz szintje, egy-a WC-tartályhoz hasonló- rendszer kapcsol be, ami feltölti a vályút. Ez elég jó megoldás, de a saját tapasztalataink azt mutatják, hogy a lovak egyrészt imádnak vele játszani, így elrontják a "szabályozó-golyót", másrészt leszedik a szigetelést a csöveiről... harmadrészt rendszeresen tisztítani kell, ugyanis a lovak imádnak beleenni, amitől szép zölt lesz pár nap alatt a vizük... A másik rendszer szintén önitató, itt egy kisebb labda lezárja az egész itatórészt, és azt mebyonva tud csak inni a ló. Ez a rendszer talán kevésbé koszolódik és a lovak sem tudják annyira megronlálni.
Karám: Lehetőleg legyen a lovunknak legalább egy kis karámja, ahol futhat egy keveset. Hogy mekkora kell? Nos az ideális az lenne, ha lenne 0,75-1 ha lovankénti legelőnk, de ha nincs ilyenünk, legyen a karám minél nagyobb, vagyis amekkora lehet. A széle legyen kör keresztmetszetű akácrúdból, mert a kör keresztmetszetű kevésbé törik és az akácot nem rágják annyira(!) a lovak. Nem megvetendő megoldás a villanypásztor sem, bár nem mindig praktikus...
írta:rixa |